Témata

Jak se přestat dotýkat tváře? Tipy od renomovaného psychologa

Nedotýkejte se tváře

Dotýkat se tváře. Přináší to rizika nejen během probíhající pandemie, ale také v běžném životě. Jak se to odnaučit? Několik tipů pro vás máme v tomto článku.

Dotýkat se tváře není příliš hygienické. A je jedno, jestli zrovna probíhá epidemie chřipky, koronaviru, nebo „ve vzduchu zrovna nic nevisí“. Je to zkrátka nebezpečné, a to hned z několika důvodů. Pokud se budete dotýkat tváře, zvýšíte tím riziko nakažení chřipkou, nachlazením i novým koronavirem. Bakterie se totiž do těla snadno dostanou právě přes ústa nebo oči.

Tváře se dotýkáme neustále

Věděli jste, že se tváře dotýkáme v průměru 16 krát za hodinu? Tedy alespoň podle studie, která byla provedena v roce 2008. V ní bylo pozorováno deset subjektů v kanceláři. Pozorování trvalo tři hodiny a po zprůměrování vznikla výše zmiňovaná číslice.

Během studie z roku 2015 se čísla vyšplhala dokonce až na průměrných 23 dotyků za hodinu. Pozorovaných subjektů bylo tentokrát o něco více, a to hned 26. Navíc vyšlo najevo, že více než polovina ze zaznamenaných dotyků mířila na ústa, nos, nebo oči. Tedy právě do rizikových oblastí, kudy může virus snadno proniknout do našeho těla.

Tváře se dotýkáme opravdu často.
Tváře se dotýkáme opravdu často.

Zvyk, který se dá zlomit

Dezinfikovat si ruce až 23 krát za hodinu, to nezní moc lákavě, že? Dotýkání se tváře je ale zvyk jako každý jiný. A proto se ho dá zbavit. Tedy alespoň částečně. Dotyků se zřejmě nadobro nezbavíte, můžete se ale naučit lépe ovládat svoje ruce.

Podle klinického psychologa Zachary Sikory stačí krátká pauza, zastávka k přemýšlení. Pomůže vám to uvědomit si, co vlastně děláte. Vhod přijde také vizualizace. Pověste si kolem sebe lístečky se sdělením, že se nebudete rukou dotýkat obličeje. Ještě lepší ale bude, pokud svoje ruce zaměstnáte:

„Pokud sledujete televizi, zkuste držet košík s prádlem, prolistujte dopisy, nebo si jen najděte nějaký předmět a ten držte v ruce,“ připomíná Sikora a dodává, že i pouhý kapesník může výraznou měrou přispět k úspěšnému zlomení tohoto zlozvyku.

Důležitá je prevence

Nadobro zlomit tento zvyk bude opravu těžké. Jednou soustředění zkrátka poleví a ruka vystřelí právě tam, kam nechcete. A proto není od věci naučit se mýt ruce častěji, než je obvyklé. Nebojte se používat ani dezinfekce na ruce a klasické dezinfekce pro čištění ploch.

Chcete-li snížit riziko nakažení virem na minimum, pak si neváhejte pořídit ani ochranné rukavice. Při kontaktu s klikou, stolem a dalšími plochami tak zabráníte jeho uchycení na vaší kůži. A pokud rukavice budete nosit i u sebe doma, pomůže vám to zbavit se nutkání dotýkat se tváře.

Mytí rukou
Rozhodně nezapomínejte na klasické mytí rukou.

Comment here