NovinkyTémata

Co je to koronavirus? Vše, co o něm potřebujete vědět

Laboratoř

Pojem koronavirus se používá jakou souhrnné označení pro čtveřici virů, které nesou název Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Gammacoronavirus a Deltacoronavirus. Dříve byly známy pouze jako původci infekcí u zvířat. V průběhu šedesátých let minulého století ale bylo zjištěno, že způsobují nemoci také u lidí.

Rodina nebezpečných virů

Zprvu šlo o obyčejná nachlazení. Tedy nic, co by naznačovalo, že se z této rodiny může vyvinout smrtící epidemie. V roce 2002 ale byl odhalen koronavirus SARS zodpovědný za syndrom náhlého selhání dýchání. Už samotný název syndromu napovídá, že smrtnost při onemocnění je vysoká. Ta dosahuje téměř 10 procent.

Další koronavirus byl objeven na podzim roku 2012. Koronavirus známý pod zkratkou MERS (Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus – MERS-CoV) se začal šířit na Arabském poloostrově. Později se objevila další ohniska. Z celkově 1250 nakažených jich zemřelo 450. Podezření na toto onemocnění bylo zjištěno i na území České republiky, obě podezření ale byla vyvrácena.

Virus MERS (koronavirus)

Koronavirus k nerozeznání od chřipky

V prosinci 2019 se pak začal šířit nový typ koronaviru známý pod zkratkou COVID-19. Největším problémem tohoto onemocnění je fakt, že začíná jako běžné nachlazení či chřipka. Pacientovi se špatně dýchá, kašle a má teplotu. V některých případech se přidávají i průjmy. Laik tedy nemá šanci rozpoznat, jestli se jedná o běžné nachlazení, nebo nový typ koronaviru.

Podle WHO (světová zdravotnická organizace) jsou nejvíce ohroženi osoby s kardiovaskulárními chorobami. U těch se pohybuje smrtnost kolem 13 procent. Dále pak u lidí s cukrovkou (9,2 procenta), vysokým krevním tlakem (8,4 procent), osob s chronickými dýchacími problémy (8 procent) a lidí s rakovinou (7,6 procent).

Alespoň jednou dobrou zprávou může být fakt, že nový koronavirus COVID-19 téměř nepostihuje děti. Z dostupných dat vyplývá, že u dětí do 10 let bylo nakažených méně než jedno procento a žádné úmrtí. U dětí od 10 do 19 let pak byl zaznamenán pouze jediný případ úmrtí a jedno procento nakažených z celkového počtu.

Video od Ministerstva zdravotnictví ČR. Doporučujeme zhlédnout: