Novinky

Vláda utahuje smyčku. Ale může být ještě hůř

Praha, Karlův most

Každý z vás už určitě slyšel o vyhlášení nouzového stavu a uzavření některých obchodů. V nejhorším případě to ale může být jen první krok k dalšímu zpřísnění.

S koronavirem si není radno zahrávat. Pochopila to řada evropských zemí, které v posledních dnech vyhlásily různé restrikce. V případě České republiky jde o uzavření hranic, zpřísnění odletů do ciziny a nově také uzavření některých obchodů a středisek. Pro někoho je už tohle výrazný zásah do života. Pokud by se ale šíření viru nepovedlo dostat pod kontrolu, můžeme očekávat ještě přísnější opatření.

Praha v karanténě?

Na tiskové konferenci, která proběhla dnes ráno, přišla řeč i na zastavení veřejné dopravy. Vláda s tímto opatřením zatím nepočítá. Její zástupci přítomní na tiskové konferenci to dali jasně najevo. V tuto chvíli to není na pořadu dne, jak poznamenal vicepremiér a ministr dopravy Karel Havlíček.

Pokud by se ale virus nadále šířil a epidemie by se nedostala pod kontrolu, pak by mohlo jít o jedno z dočasných řešení. Stejně tak jako v případě uvalení karantén na jednotlivé regiony. Na ranní tiskové konferenci ale padlo jasné stanovisko – jestliže by měla být vyhlášena karanténa, tak na celou zemi, nikoliv pouze na Prahu. Z toho vyplývá, že neprodyšné uzavření krajů nebo jednotlivých měst je v tuto chvíli nepravděpodobné.

O odříznutí Prahy od zbytku republiky se neuvažuje.

Hlavně nepanikařit

Už v tuto chvíli jsou opatření poměrně přísná. Mějme pro ně ale pochopení. Vláda dělá všechno proto, abychom se vyhnuli čínskému či italskému scénáři. V následujících týdnech tedy bude nejdůležitější vydržet a svou troškou přispět k tomu, aby k šíření nebezpečného koronaviru nedocházelo.

A hlavně udržet klid. Udržovat si odstup, ale zároveň se naučit pomáhat. To je to nejlepší, co by v nás tyto časy měly probudit. Nabídněte pomoc svým starším sousedům, rodičům. Když pojedete nakoupit, zeptejte se, jestli také něco nechtějí přivézt. Zavolejte svým blízkým, aby se necítili osamělí. Držte zkrátka při sobě. Díky moderním technologiím to jde skvěle i bez osobního kontaktu.